Tagi

, , , , , , , , , , , , ,

Dzisiejsza notka będzie dotyczyła składania modelu z tzw. modułu chińskiego. W tym podgatunku modułowego origami figury składane są z dużej ilości małych trójkącików. O ile samo składanie figury jest na ogół łatwe, przyjemne i nie zajmuje dużo czasu, to samo wykonywane modułów może okazać się bardzo czasochłonne. Moduł chiński zyskał ostatnio na popularności i szybko się rozwija, ponieważ metoda ta daje praktycznie nieskończone możliwości tworzenia figur. Oto kilka przykładów:

Kwiat

Mam nadzieję, że te figurki zachęciły Was do przygody z modułem chińskim. Jeżeli macie ochotę, bym zrobiła instrukcje do którejś z nich, napiszcie w komentarzu, a niezwłocznie zrobię daną notkę.

Jeśli pierwszy raz spotykacie się z tym sposobem składania papieru, polecam obejrzenie filmu pokazującego składanie jednego modułu i sposoby ich łączenia.

Po zapoznaniu się z postawami modułu chińskiego zapraszam do tworzenia motyla krok po kroku:

Elementy potrzebne do stworzenia tego niemałego (skończony model ma wymiary nieco mniejsze od kartki A4!) zwierzaka:

40 elementów czerwonych 10cmx10cm – tułów

4 elementy czerwone 7cmx7cm – łączniki tułowia i skrzydeł

2 elementy ciemnopomarańczowe 5cmx5cm – oczy

106 elementów ciemnopomarańczowych – skrzydła

60 elementów jasnopomarańczowych – skrzydła

Osoby, które miały do czynienia z modułem chińskim, zapraszam do obejrzenia filmu pokazującego w skrócie wykonywanie modelu, a osobom spotykającym się pierwszy raz z tym rodzajem origami polecam pozostanie na stronie i śledzenie podpowiedzi.

No to zaczynamy!

TUŁÓW (czerwony)

Tworzenie tułowia rozpoczynamy od stworzenia dwóch rzędów z modułów. Pierwszy rząd składa się z trzech, a drugi z czterech.

Jak widać pierwszy moduł pierwszego rzędu łączy się z pierwszym i drugim drugiego rzędu, co powoduje niesparowanie jednego skrzydełka. Tak samo dzieje się po prawej stronie modelu.

Kolejnym krokiem jest dołączenie kolejnego (trzeciego) rzędu. Składa się on z trzech czerwonych modułów.

Po wykonaniu tego kroku dwa boczne skrzydełka odstają od reszty modelu, więc naszym kolejnym zadaniem będzie przysunięcie ich.

W tym celu dokładamy rząd czwarty składający się z czterech modułów.

Przy dodawaniu tego rzędu, do kieszonek zewnętrznych modułów wkładamy jedno skrzydełko z rzędu drugiego i  drugie z rzędu trzeciego.

Tym właśnie sposobem poznaliśmy metodę tworzenie całego tułowia, dla większego zaznajomienia się z techniką przedstawiam zdjęcia piątego i szóstego rzędu:

Jak widać, dołączenie piątego rzędu, składającego się z  trzech elementów spowodowało odstawanie dwóch skrzydełek, a po dodaniu rzędu szóstego, skrzydełka przylegają do głównej części modelu. Kontynuuj dodawanie modułów tym sposobem do rzędu jedenastego.

Jeżeli postąpiłeś zgodnie z moimi instrukcjami, to jedenastorzędowy model powinien wyglądać mniejwięcej tak:

Teraz zajmiemy się wykańczaniem tułowia. W tym celu dodaj rząd dwunasty, składający się z dwóch modułów.

Końcówka tułowia gotowa. Teraz przekręć model wracając do pierwszego rzędu. Czas dodać oczy.


W tym celu włóż dwa małe ciemnopomarańczowe moduły w zewnętrzne elementy pierwszego rzędu.

Ostatnim krokiem w tworzeniu tułowia będzie dodanie łączników, do których będą potem przyczepione skrzydła. W tym celu włóż cztery mniejsze czerwone elementy do czwartych i szóstych zewnętrznych modułów.

Tułów gotowy!

SKRZYDŁO (pomarańczowe)

Składanie skrzydła rozpoczynamy od stworzenia dwóch rzędów. Pierwszy składa się z sześciu ciemnych i trzech jasnych modułów, a drugi z sześciu ciemnych i z czterech jasnych modułów.


Jak widać, ponownie w drugim rzędzie dwa zewnętrzne skrzydełka odstają od reszty modelu.

Następnym krokiem będzie dodanie trzeciego i czwartego modułu, tym samym sposobem, jak przy tworzeniu tułowia (rząd trzeci: 6 modułów ciemnych, 3 moduły jasne; czwarty rząd: 6 modułów ciemnych, 4 moduły jasne)


W piątym rzędzie zaczniemy tworzenie plamek na skrzydle. Dlatego niezbędne będzie przeplatanie kolorów. W tym celu od lewej dodawaj: dwa moduły ciemne, jeden jasny, trzy ciemne, jeden jasny, jeden ciemny i jeden jasny.

W szóstym rzędzie kontynuujemy tworzenie plamki na większym, ciemnym skrzydle. W tym celu dodaj (od lewej): dwa moduły ciemne, dwa jasne, dwa ciemne i cztery jasne.

W siódmym rzędzie rozpoczynamy odseparowywanie i zwężanie skrzydełek oraz kończymy wykonywanie większej plamki. Dodaj (od lewej): dwa moduły ciemne, jeden jasny, dwa ciemne, następnie zostaw przerwę i dodaj trzy jasne moduły.

Rząd ósmy to kontynuacja odseparowywania i zwężania. Dodaj pięć modułów ciemnych, pozostaw przerwę i dołóż dwa moduły jasne. Obrazek poniżej pokazuje model po wykonaniu ośmiu rzędów.

Dziewiąty rząd to już typowe wykańczanie skrzydeł. Do ciemnej części dodaj cztery moduły, a do jasnej jeden. Ty samym zakończyliśmy składanie mniejszego skrzydełka.

W celu wykończenia większego skrzydła dodaj dziesiąty rząd (3 elementy), jedenasty rząd (2 elementy) i dwunasty rząd (1 element)

Skrzydło gotowe. Drugie złóż analogicznie.

Po złożeniu dwóch skrzydeł połącz je z tułowiem wkładając łączniki w pierwsze moduły jasnych i ciemnych części skrzydeł.

Po połączeniu dwóch skrzydeł model można ozdobić przyłączając czułki wykonane z drucików.

Motyl gotowy!

Czekam na komentarze z propozycjami nowych instrukcji dotyczących modułu chińskiego :)