Tagi

,

Origami modułowe to technika składania papieru, polegająca na korzystaniu z kilku arkuszy, by umożliwić tworzenie większych i bardziej skomplikowanych konstrukcji, które byłyby niemożliwe do wykonania przy użyciu tylko jednej kartki.  W tej odmianie origami, arkusze składane są w moduły, które odpowiednio połączone, najczęściej poprzez włożenie skrzydełka jednego, do kieszonki drugiego, tworzą zintegrowaną płaską lub trójwymiarową figurę.

Niektórzy znawcy nie zaliczają tej formy składania papieru do tradycyjnego origami, ponieważ odstępuje ona od podstawowej reguły mówiącej o tworzeniu modelu z jednej kartki. Dlatego czasem można usłyszeć, że origami modułowe zaliczane jest do tzw. origami wieloczęściowego.  Kolejnym odstępstwem od tradycyjnej sztuki składania papieru jest częste używanie prostokątów do tworzenia poszczególnych części figur. Jednak origami modułowe nie opiera się na łamaniu zasad tradycyjnej sztuki z papieru. Dalej nie do przyjęcia jest używanie kleju, nici, czy innych mocowań oraz cięcie modułów. Figura przedstawiona niżej została stworzona z trzydziestu modułów, których tworzenie zaczyna się od prostokątów, których stosunek boków wynosi 3:1, lecz do wykonania jej nie użyto kleju, ani innych niezgodnych z zasadami technik łączenia modułów.

Jak już wcześniej wspomniałam, origami modułowe można podzielić na figury płaskie i trójwymiarowe. Do tych pierwszych zaliczamy różnego rodzaju podkładki,  tarcze i pierścienie. Natomiast  projekty trójwymiarowe to wszelkie wielościany, lub nieregularne przestrzenne figury. Jako przykłady takich figur mogą posłużyć modele umieszczone poniżej.

Co jest potrzebne do tworzenia modułowych figur? Na pewno niezbędna będzie intuicja, która czasem może pomóc w znalezieniu odpowiedniego połączenia. Przydatna okazuje się również umiejętność widzenia przestrzennego, co daje ogólne wyobrażenie o końcowym wyglądzie figury. Jako drugorzędną  można uznać metodę wybierania kolorów, by te nie gryzły się ze sobą. I cecha absolutnie niezbędna – cierpliwość.  Jest ona szczególnie przydatna, ponieważ składanie kilkudziesięciu identycznych modułów może okazać się żmudne, praco- i czasochłonne.

Zachęcam więc do tworzenia origami modułowego i zapowiadam umieszczenie filmu instruktażowego pokazującego tworzenie ciekawej, lecz nieskomplikowanej figury.