Tagi

, ,

W życiu najczęściej bywa tak, że najtrudniej jest coś zacząć. Pewnie wielu z was uważa, że do tworzenia pierwszych papierowych dzieł sztuki potrzebny jest niezwykły talent, sprawne palce oraz wiele rodzajów specjalistycznego papieru i sprzętu. Pragnę was zapewnić, że na początek wystarczy jedynie chęć, kartka zwykłego papieru ksero i szczypta cierpliwości.

Pierwszym krokiem powinno być zebranie dużej ilości białego i kolorowego papieru, najlepiej formatu A4 (21cm x 29,7cm). Tym sposobem zabezpieczycie się przed ciągłym uzupełnianiem zapasu materiału potrzebnego do pracy. Przydatne może okazać się również posiadanie dużej ilości zadrukowanego, zapisanego papieru, którego i tak mielibyście się pozbyć. Na tych kartkach najlepiej wykonuje się ćwiczenia, a i nasze ukochane środowisko powinno być szczęśliwe. Polecam ten sposób w szczególności wszystkim, którzy dopiero zaczynają rozwijać swoje papiernicze zainteresowania – nie marnujcie droższych i trudniej dostępnych typów papieru. Wygodnym rozwiązaniem może okazać się zakupienie papieru origami (dostępny m.in. w sieci Empik), ze względu na jego kwadratowy kształt, z którego najczęściej wykonywane są prace origami i na mniejszą grubość, co ułatwia składanie figur, które zawierają dużo detali lub są wielowarstwowe. Do niektórych projektów potrzebny będzie dwubarwny papier, czyli kartka mająca różne kolory po obu stronach. Kupienie go jest możliwe w lepszych sklepach papierniczych, ukierunkowanych na prace ręczne, lub w sklepach artystycznych. Do niektórych bardziej złożonych figur niezbędny będzie kolorowy papier techniczny, potrzebny do podtrzymywania konstrukcji. Jako urozmaicenie można stosować również papier witrażowy lub specjalnie zdobione kartki.

Sprzęt do przygotowywania materiałów do składania nie jest liczny. Zaliczają się do niego ostre, najlepiej duże nożyczki (wygodne jest też używanie specjalnych nożyków lub gilotyn do cięcia papieru), długa linijka, dobrze zatemperowany ołówek i wyobraźnia. Schematy wykonywania projektów można uzyskać ze specjalnych książek do origami, które niestety są dostępne często tylko w wersjach dla dzieci oraz z filmów umieszczanych w internecie, pokazujące tworzenie figurek krok po kroku. Origami to świetny sposób na zdobywanie umiejętności manualnych, ćwiczenie współpracy dwóch półkul mózgowych, rozwijanie wyobraźni i powiększania pokładów cierpliwości. Życzę wszystkim miłej papierowej zabawy!

Reklamy